Նոյեմբեր‎ 2021 - Unicomp
Այսօր՝ նոյեմբերի 19-ին Մատենադարանում կայացել է SILICON MOUNTAINS 2021 տեխնոլոգիական միջազգային գագաթնաժողովը, որը նվիրված էր տնտեսության մեջ խելացի լուծումների կիրառությանը (Digital Smart Economy)։
Արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող միջոցառման կազմակերպիչն է Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միությունը։ Գագաթնաժողովի շրջանակներում քննարկվել են խելացի լուծումների կիրառման և տնտեսության թվայնացման հեռանկարները։
Համաժողովի հատուկ հյուրն էր Սինոփսիս վերազգային ընկերության նախագահ Դր. Չի-Ֆուն Չանը (Chi-Foon Chan), ով ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2020 թվականի (GIT Award 2020) մրցանակակիրն է։
«Հայաստանը կարող է մեծ օգուտ քաղել տեխնոլոգիական աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխություններից՝ անցկացնելով ուսումնասիրություններ և ճանաչելով հնարավոր առավելությունները։  Ձեր երկիրը ներուժ  ունի՝ կարող է դառնալ ոչ միայն տեխնոլոգիական ծառայություններ մատուցող, այլև մտավոր սեփականության, ծրագրային ապահովման խոշոր արտահանող և կարևոր լուծումների ստեղծող։ Ես երկար տարիներ աշխատել եմ հայ մասնագետների հետ և արել եմ այսպիսի դիտարկումներ՝ առաջին 5 տարիների ընթացքում նրանք զարգացնում են իրենց մասնագիտական հմտությունները, հաջորդ 5 տարիների ընթացքում իրականացնում են շատ բարդ միջազգային նախագծեր, ինչից հետո արդեն ղեկավարում են այդպիսի նախագծերը։ Հույս ունեմ, որ այժմ հայ մասնագետները ևս մեկ քայլ առաջ կանեն և կսկսեն նոր ուղղություններ սահմանել տեխնոլոգիական շուկայում»,- նշել է Սինոփսիս վերազգային ընկերության նախագահ Դր. Չի-Ֆուն Չանը:
«Տեխնոլոգիաները ազդեցություն ունեն կյանքի բոլոր ոլորտների վրա, և մենք պիտի հասկանանք, թե ինչպես կարող ենք օգտագործել և զարգացնել ապագայի տեխնոլոգիաները՝ Հայաստանը զարգացնելու համար։ Տեխնոլոգիական կրթությունը հայերի համար պետք է սկսվի դպրոցական տարիքից։ Մենք ցանկանում ենք խրախուսել երիտասարդներին, որպեսզի որպես մասնագիտություն ընտրեն գիտությունն ու ՏՏ-ն, և համապատասխան կրթություն ստանան թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում»,- նշել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը:
«Վերջերս ձևավորվել է մի միջավայր, որտեղ մեկ ամսվա ընթացքում բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառի համայնքի ներկայացուցիչները միջոցառումներ են կազմակերպում՝ Ինժեներական շաբաթ, DigiWeek, DigiTec, հիմա էլ «Սիլիկոնյան լեռներ» գագաթնաժողով։ 20 տարիների փոփոխությունները հանգեցրել են նրան, որ ավելի գնահատվի գիտելիքը,  հնարավորությունը,  տաղանդը, որը  տարիներ շարունակ այլ ուղղությամբ է օգտագործվել: Հաջորդ հաջողությունների իրականացումը կախված է բոլորիցս. պետություն, հասարակություն և առավել ևս՝ համայնք։ Բոլոր հանդիպումների ընթացքում համայնքը մի կարևոր հարց է բարձրացնում՝ Հայաստանի զարգացման ուղին մեկն է՝ գիտելիքը», իր խոսքում նշեց ՀՀ ԲՏԱ նախարար Վահագն Խաչատուրյանը։
«SILICON MOUNTAINS 2021-ն իրենից ներկայացնում է բիզնեսի առաջնորդների հանդիպում և բաց քննարկում, որտեղ ընկերությունների ղեկավարները ներկայացնում են իրենց փորձը, ծրագրերը: Այսօր կան ոլորտներ, որոնք քիչ կապ ունեն ժամանակակից տեխնոլոգիաների հետ և չունեն զարգացման համար անհրաժեշտ ողջ ինֆորմացիան: Հարկավոր է հնարավորինս արագ փոխանցել այդ տեղեկատվությունը, որպեսզի բիզնեսները մրցունակ մնան միջազգային շուկայում», – ընդգծել է ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը:
ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանի խոսքով, Հայաստանի ամենակարևոր խնդիրներից է գնալ թվային լուծումները ակտիվ կիրառելու և արտահանելու ուղղությամբ:
«Մենք աշխարհում կարող ենք մրցակցային լինել միայն որակյալ ինժեներների առկայության պարագայում:  SILICON MOUNTAINS-ը Սիլիկոնյան հովտին մեր համարժեք պատասխանն է՝ դեռ միայն գագաթնաժողովի տեսքով: Այն խոսում է մեր ծրագրերի մասին, թե որտեղ ենք ցանկանում լինել գլոբալ տեխնոլոգիական քարտեզի վրա՝ ցույց տալով Հայաստանը որպես բարդ ինժեներական լուծումներ առաջարկող և արտահանող երկիր»,- նշել է նա:
Գագաթնաժողովի գլխավոր հովանավորը«Յունիքոմփ» ընկերությունն է, իսկ աջակիցներն են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերությունն ու «ԱԿԲԱ բանկ»-ը:
Միջոցառման ընթացքում կայացած արարողության շրջանակում շրջանառության մեջ դրվեց «Բարձր տեխնոլոգիաներ. «Սիլիկոնային սարեր»» թեմային նվիրված մեկ նամականիշով երկկողմանի փոստային բացիկ:
Փոստային բացիկի մարումն իրականացրեցին Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Խաչատրյանը, «ՀայՓոստ» ընկերության ֆիլատելիայի բաժնի ղեկավար Շուշան Ալեքսանյանը, «Սինոփսիս» ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր համատնօրեն Չի-Ֆուն Չանը, Տեղեկատվական հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
Փոստային բացիկի նամականիշի վրա ներկայացված է 2019 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած «Սիլիկոնային սարեր» համաժողովից լուսանկար: Բացիկի ներքևի ձախ անկյունում պատկերված է «ՍԻԼԻԿՈՆԱՅԻՆ ՍԱՐԵՐ» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով, իսկ դարձերեսին պատկերված է 2021 թվականի «Սիլիկոնային սարեր» համաժողովի լոգոտիպը:
Գագաթնաժողովի ընթացքում կայացել է չորս պանելային քննարկում: Առաջին պանելային քննարկումը նվիրված էր Թվային խելացի տնտեսության շարժիչին (Միկրոէլեկտրոնիկա, Արհեստական բանականություն): Պանելային քննարկմանը մասնակցում էին«Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը, ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը, «Քեյր Թեքնոլոջիս» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արթուր Ղուլյանը և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը:
ՏՀՏ ենթակառուցվածքը՝ որպես թվային տնտեսության հիմք (Հեռահաղորդակցություն) խորագրով երկրորդ պանելային քննարկման մասնակիցներն էին«Վիվա-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի Հեռահաղորդակցության վարչության պետ Գևորգ Գևորգյանը:
Երրորդ պանելային քննարկմանը, որին մասնակցում էին «Թումո»-ի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը, ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը, ԲԱՆԱ-ի տնօրեն Գրիգոր Հովհաննիսյանը և «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, նվիրված էր Թվային խելացի տնտեսության էկոհամակարգի զարգացմանը (կրթություն, տարածաշրջանային զարգացում, խելացի քաղաք, ստարտափներ): Վերջին՝ չորրորդ պանելային քննարկումն անցկացվում էր Թվային տնտեսության մարտահրավերները (Կիբեռանվտանգությունը 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության եւ ֆինտեխի դարաշրջանում) խորագրի ներքո: Մասնակիցներն էին «Յունիքոմփ»-ի Համակարգային ինտեգրման բաժնի ղեկավար Խորեն Մամիկոնյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի տնօրեն Կոմիտաս Ստեփանյանը, «ԱԿԲԱ բանկ»-ի Պլատֆորմների և տեխնոլոգիաների զարգացման գծով գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը և «Վիվա-ՄՏՍ» ընկերության Ներքին հսկողության և աուդիտի վարչության պետ Կիմ Ավանեսյանը:

November 2021 - Unicomp
Today, on November 19, the SILICON MOUNTAINS 2021 International Technological Summit on Digital Smart Economy has taken place at Matenadaran (the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts).
The event is organized by the Union of Employers of Information and Communication Technology (UEICT). Held for the second time, the summit has covered the prospects of the application of smart solutions and digitization of the economy.
The summit has featured a special guest – President and co-Chief Executive Officer of Synopsys, recipient of the 2020 Global IT Award of Armenia, Dr. Chi-Foon Chan.
“It will be very useful for Armenia to understand the changes in the technological world and identify possible advantages,” said Dr. Chan. “Armenia can be a major exporter of intellectual property and software – not just a provider of services, but a provider of key solutions. Through the years that I have worked with Armenian experts, I have noticed this: in the first 5 years, they practice their professional skills, in the next 5 years they do very complex projects, and in the last 5-6 years they lead the most complex international programs. I hope that now they will go even further and set new directions in the market.”
“Technology affects all areas of life, and we should consider how we can use and develop the technologies of future to facilitate the advancement in Armenia. Corresponding education should begin from the school, and we have to encourage young people to pursue careers in science and IT – both locally and internationally,” stated Synopsys Armenia President Yervant Zorian.
“Recently, an environment has been created where the representatives of the high-tech community organize several events during a month – Engineering Week, DigiWeek, DigiTec, and now we have the Silicon Mountains Tech Summit. The changes of the last 20 years have led to the fact that greater appreciation is paid to the knowledge, opportunity, and talent; things which were being used in other directions in the past. The upcoming success depends on all of us: the state, society, and especially the community. During all the meetings, the community raises an important issue: the only way to develop Armenia is through knowledge,” said RA Minister of HTI Vahagn Khachaturyan in his speech.
“SILICON MOUNTAINS 2021 includes meetings of business leaders and an open discussion where the representatives of the tech sphere present their experience and future plans. Today, there are areas that have little to do with modern technology and the companies do not have all the information needed for further development. It is necessary to provide this information as soon as possible so that businesses remain competitive in the international market”, noted Armen Baldryan, President of UEICT.
According to Eduard Musayelyan, Executive Director of UEICT, one of the most important challenges for Armenia is to actively use and export digital solutions.
“We can be competitive in the world only with the existence of qualified engineers. This summit is our adequate response to Silicon Valley, at this moment only in the form of a summit. It is a good way to state our plans on where Armenia intends to be on the global technological map as a country which is offering and exporting sophisticated engineering solutions”.
The general sponsor of the summit is UNICOMP. The event is supported by the Ministry of High-Tech Industry, Synopsys Armenia and ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK.
In the framework of the summit, a two-sided postcard with one stamp dedicated to the theme “High Technologies. “Silicon Mountains”” has been put into circulation. The postcard cancellation ceremony has been attended by the Deputy Minister of High-Technological Industry of the Republic of Armenia Robert Khachatryan, the Head of the Philately Department of “HayPost” CJSC Shushan Aleksanayan, the President and co-Chief Executive Officer of “Synopsys” company Dr. Chi-Foon Chan, the Executive Director of the Union of Employers of Information and Communication Technologies Eduard Musayelyan, the President of the Philatelists’ Armenian Association Hovik Musayelyan.
The postage stamp of the postcard depicts the photo of “Silicon Mountains” Forum which was held in Armenia in 2019. The bottom left corner of the postcard depicts the inscriptions “SILICON MOUNTAINS” in Armenian and English languages. The backside of the postcard depicts the logotype of “Silicon Mountains” Forum of 2021.
Four panel discussions have been held during the summit. The first one, Engine of Digital Smart Economy (Microelectronics, Artificial Intelligence) featured Synopsys Armenia President Yervant Zorian, President of the Union of Employers of ICT Armen Baldryan, Care Technologies CEO Arthur Ghulyan, and CEO of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) Armen Orujyan.
The second panel discussion, titled ICT Infrastructure as a Basis for Digital Economy (Telecommunication), has been attended byViva-MTS General Manager Ralph Yirikian, Rostelecom General Director Hayk Faramazyan, Ucom General Director Ara Khachatryan, and Head of Communications Department at the Armenian Public Services Regulatory Commission (PSRC) Gevorg Gevorgyan.
The third panel discussion, which has featured Director of TUMO Center for Creative Technologies Marie-Lou Papazian, Enterprise Incubator Foundation Director Bagrat Yengibaryan, BANA Director Grigor Hovhannisyan, and Synopsys Armenia Director Hovik Musayelyan, has covered the topic of Development of Ecosystem of Digital Smart Economy (Education, Regional Development, Smart City, Startups).
Finally, the fourth panel discussion has considered the Challenges of Digital Economy (Cybersecurity in the era of 4th Industrial Revolution and Fintech). The participants’ group has included Unicomp’s Chief Officer of System Integration Department Khoren Mamikonyan, IT Director of the Central Bank of Armenia Komitas Stepanyan, ACBA Bank’s Deputy CEO on Platforms and Technologies Development Tigran Simonyan, and Head of Internal Control and Audit Department at Viva-MTS Kim Avanesyan.