Հոկտեմբեր‎ 2022 - Unicomp
Միկրոէլեկտրոնիկայի 17-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադային մասնակցել է 307 մասնակից 12 երկրից՝ Արգենտինայից, ԱՄԷ-ից, ԱՄՆ-ից, Բելառուսից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Եգիպտոսից, Հայաստանից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից, Վիետնամից և Ուկրաինայից:
Օլիմպիադան անց է կացվել երկու փուլով. Առաջին փուլը, որն անցկացվել է միաժամանակ 12 մասնակից երկրներում, ներառում էր թեստ՝ ելակետ սահմանելու համար: Միկրոէլեկտրոնիկայի 17-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլն անցկացվեց 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտում։ Եզրափակիչ դուրս եկած 12 երկրներից 24 մասնակիցներ պայքարեցին գլխավոր մրցանակների համար՝ լուծելով բարդ լուծումներ պահանջող ճարտարագիտական դժվարին առաջադրանքներ: Այս 24 մասնակիցներից 11-ը Հայաստանից էին, իսկ 13-ը` այլ երկրներից:
«Օլիմպիադայի մասնակիցների միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում գիտելիքների մակարդակը տարեցտարի բարձրանում է, ինչը վկայում է այն մասին, որ օլիմպիադան ծառայում է իր հիմնական նպատակին»,- ասում է Օլիմպիադայի ծրագրերի հանձնաժողովի նախագահ, Սինոփսիս Արմենիայի ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, «Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանը:
Միկրոէլեկտրոնիկայի 17-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի հաղթողների անունները հայտարարվեցին 2022 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ Մատենադարանի դահլիճում տեղի ունեցած մրցանակաբաշխության ժամանակ.
• Առաջին մրցանակակիր է դարձել արգենտինացի Իգնասիո դե Պեդրոն.
• Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է սերբ Վասիլիե Նոսովիչը.
• Երրորդ երկու մրցանակներ շնորհվեցին Ռոդրիգո դո Նասիմենտո Տոլեդոյին Բրազիլիայից և Արմեն Բաբայանին Հայաստանից
Օլիմպիադան բացահայտում է մինչև 30 տարեկան ամենավառ և տաղանդավոր ուսանողներին:
«Միկրոէլեկտրոնիկայի միջազգային օլիմպիադան դարձել է Հայաստանի բրենդային իրադարձություններից մեկը վերջին 17 տարիների ընթացքում: Միայն այն փաստը, որ առաջին փուլում օլիմպիադաներն անցկացվում են տասնյակ երկրներում և հաղթողներն այցելում են Հայաստան՝ մասնակցելու եզրափակիչ փուլին, մեծացնում է Հայաստանի տեսանելիությունը ողջ աշխարհում՝ որպես Միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության մեջ ամուր ավանդույթներ ունեցող երկիր»,- ասում է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմենիայի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Օլիմպիադայի թեմաները ներառում էին՝ թվային ինտեգևալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգևալ սխեմաների նախագծում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, և էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման մաթեմատիկական և ալգորիթմական խնդիրներ:
Վիվա-ՄՏՍ-ը 17-րդ անգամ անընդմեջ Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի գլխավոր գործընկերն է։ Հիմնական աջակիցը «Յունիքոմփ»-ն է։ Օլիմպիադայի հովանավորներից են՝ ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր» տեխնոպարկը և «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ-ն։

October 2022 - Unicomp
The 17th Annual International Microelectronics Olympiad attracted 307 participants from 12 countries: Argentina, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine and USA.
The Olympiad was conducted in two stages. The first stage held simultaneously in 12 participants’ countries, involved a test to establish a baseline. The second, the final stage of the 17th Annual International Microelectronics Olympiad is held on October 10, 2022 in Synopsys Armenia Education Department. 24 finalists from 12 countries competed for the top prizes solving challenging engineering tasks requiring complex solutions. Of these 24 contestants, 11 were from Armenia, and 13 were from other countries.
“The level of the Olympiad participants’ knowledge in microelectronics constantly increases year by year which is a testament that the Olympiad serves its main purpose,” said Prof. Vazgen Melikyan, the President of the Olympiad Program Committee and the Director of Synopsys Armenia Education Department, Chairman of the “Microelectronic Schemes and Systems” at the Armenian National Polytechnic University.
The winners of the 17th Annual International Microelectronics Olympiad are announced during the awarding ceremony held in Matenadaran Hall on October 10, 2022:
• Ignacio de Pedro from Argentina became the first prize-winner.
• Vasilije Nosovic from Serbia got second place.
• Two third prizes were awarded to – Rodrigo do Nascimiento Toledo from Brazil and Armen Babayan from Armenia
The Olympiad highlights some of the brightest, most talented students under the age of 30.
“The International Microelectronics Olympiad has become one of Armenia’s branded events for the last 17 years. Only the fact that national Olympiads are being held in dozens of countries and winners are visiting Armenia to participate in the final stage increases the visibility of Armenia worldwide as a country with a strong tradition in Microelectronics education”, said the Vice President of Olympiad Org Committee, Synopsys Armenia Director Hovik Musayelyan.
Olympiad topics for 2022 included: Digital IC Design and Test, Analog and Mixed Signal IC Design and Test, Semiconductor Devices and Technology, and Mathematic and Algorithmic Issues of Electronic Design Automation (EDA).
Viva-MTS is the general partner of the Annual International Microelectronics Olympiad of Armenia for the 17th time in a row. The main supporter is “Unicomp”. Among the sponsors of the Olympiad are the Union of ICT Employers, “Viasphere” Technopark, and “INGO ARMENIA” Insurance CJSC.