Դեկտեմբեր‎ 2021 - Unicomp
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի Կազմկոմիտեն այսօր հայտարարել է, որ 16-րդ օլիմպիադայի հաղթողներից երկուսը՝ երրորդ մրցանակին արժանացած Անջելա Կոստիչը` Սերբիայից և Դեյան Գուտիչը` Բոսնիա-Հերցոգովինայից, ժամանել են Հայաստան՝ ստանալու իրենց մրցանակները հատուկ արարողության ընթացքում։ Մրցանակների հանձնումը տեղի է ունեցել Երևանի Մատենադարանի դահլիճում (Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ): Պարգևատրման արարողությունից բացի, հաղթողների համար, ինչպես միշտ, կազմակերպվել է հատուկ ծրագիր՝ Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությանը ծանոթանալու նպատակով:
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 16-րդ օլիմպիադայում մրցել է 436 մասնակից 13 երկրից՝ ԱՄԷ, ԱՄՆ, Արգենտինա, Բելառուս, Բոսնիա և Հերցեգովինա, Բրազիլիա, Եգիպտոս, Հայաստան, Պերու, Ռուսաստան, Սերբիա, Վիետնամ և Ուկրաինա:
Օլիմպիադան իրականացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլն անցկացվել է մասնակից բոլոր երկրներում միաժամանակ` ստուգարքի ձևով, իսկ երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը ներառել է ճարտարագիտական բարդագույն խնդիրներ, որոնք պահանջում են համապարփակ լուծումներ: Առաջին փուլի 436 մասնակիցներից 21-ն անցել են եզրափակիչ փուլ, որը տեղի է ունեցել առցանց՝ հոկտեմբերի 8-ին: 21 մասնակիցներից 6-ը Հայաստանից էին, իսկ 15-ը՝ մյուս երկրներից: Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 16-րդ օլիմպիադայի հաղթողների անունները հայտարարվել են 2021թ.-ի հոկտեմբերի 19-ին առցանց կազմակերպված մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ․
• Առաջին մրցանակակիր էր դարձել Ժաննա Խոջայանը` Հայաստանից:
• Երկրորդ տեղը զբաղեցրել էր Հասան Մոստաֆա Էմամ Ալին` Եգիպտոսից:
• Երրորդ մրցանակին արժանացել էին.
• Խալեդ Համմուդա Մոհամեդ Աբդելռազեկը` Եգիպտոսից
• Անջելա Կոստիչը` Սերբիայից
• Դեյան Գուտիչը` Բոսնիա-Հերցոգովինայից
Ուշագրավ է, որ այս տարի առաջին մրցանակին արժանացել է Հայաստանը ներկայացնող 23-ամյա Ժաննա Խոջայանը, ով Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի մագիստրոսական ծրագրում ընդգրկված 2-րդ կուրսի ուսանողուհի է, սովորում է «Սինոփսիս Արմենիայի» Ուսումնական դեպարտամենտում և արդեն աշխատում է ընկերությունում՝ որպես ճարտարագետ։
«Օլիմպիադայի նպատակներից մեկը Հայաստանի՝ որպես միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի առաջատար երկրի, ճանաչելիության բարձրացումն է», – ասել է Օլիմպիադայի Կազմկոմիտեի նախագահ, «Յունիքոմփ» ընկերության տնօրեն Արմեն Բալդրյանը։ «Ոգևորիչ է տեսնել, որ Հայաստանը շարունակում է պահպանել և զարգացնել միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում դեռևս անցյալ դարի կեսերին ձևավորած առաջատարության և գերազանցության ավանդույթները»։
«Անչափ կարևոր է, որ նույնիսկ այս համավարակի պայմաններում Օլիմպիադայի նկատմամբ հետաքրքրությունը չի նվազում։ Ավելին, օլիմպիադան հաջողությամբ շարունակում է ծառայել իր առաքելությանը, և մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է շարունակաբար աճում մասնակիցների գիտելիքի մակարդակը», – ասել է Օլիմպիադայի Ծրագրային կոմիտեի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» ուսումնական դեպարտամենտի տնօրեն և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի  «Միկրոէլեկտրոնային սխեմաներ և համակարգեր» ամբիոնի վարիչ պրոֆ. Վազգեն Մելիքյանը:
«Սինոփսիս Արմենիայի» կողմից հիմնադրված այս օլիմպիադայի հիմնական նպատակն է բացահայտել մինչև 30 տարեկան առավել տաղանդավոր ճարտարագետների ն մեծացնել հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի նկատմամբ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ մասնակից երկրներում: Այն նաև կարևոր դեր է խաղում միկրոէլեկտրոնիկայի կրթության  որակի չափորոշիչների համապատասխանեցման հարցում՝ հնարավորություն տալով բացահայտել մասնակիցների գիտելիքների մակարդակը՝ տվյալ երկրի կրթական ծրագրերում անհրաժեշտ ճշգրտումներ կատարելու նպատակով», – ասում է «Սինոփսիս Արմենիայի» նախագահ, «Սինոփսիս»-ի առաջատար գիտնական դոկտոր Երվանդ Զորյանը և հավելում. «Այն փաստը, որ Պոլիտեխնիկի հետ համատեղ իրականացվող՝ «Սինոփսիս»-ի կրթական ծրագրի ուսանողուհին ճանաչվել է լավագույնը աշխարհի 13 երկիր ներկայացնող 436 մասնակիցների մեջ, վկայում է միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում մեր կրթական ծրագրերի միջազգային որակի և գերարդիական լինելու մասին»։
Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան հիմնվել է 2006թ-ին և անց է կացվում ՀՀ Վարչապետի բարձր հովանու ներքո։ Այն նաև կազմակերպվում է միջազգային հեղինակություն ունեցող ամենամեծ մասնագիտական կառույցի՝ Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:
Օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, իսկ գլխավոր գործընկերը՝ Վիվա–ՄՏՍ–ը: Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը: Օլիմպիադայի հովանավորներից են նաև ՏՀՏ գործատուների միությունը, «Վիասֆեր» տեխնոպարկը, «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ապահովագրական ՓԲԸ-ն։ Օլիմպիադան կազմակերպվում է Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի (IEEE TTTC) հետ համագործակցությամբ:
«Մենք տեսնում ենք միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի դրական ազդեցությունը՝ ՏՀՏ ոլորտում արձանագրվող հաջողությունների և ապագայի ներուժի հետագա զարգացման առումով: Այդ իսկ պատճառով տարիներ շարունակ մենք աջակցում ենք այս մեծ ու երկարաժամկետ նախաձեռնությանը։ Ամեն տարի օլիմպիադայի օգնությամբ բազմաթիվ երիտասարդներ հենց իրենք են սահմանում իրենց՝ նորարարության, զարգացման և ստեղծագործելու սահմանները: Հպարտ եմ, որ 16-րդ օլիմպիադայի առաջին մրցանակակիրը Հայաստանից է։ Սա մեծ ձեռքբերում է և ահռելի հաջողություն բոլորիս համար», – ասել է Օլիմպիադայի գլխավոր գործընկեր ընկերության՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Երբ 2006թ.-ին  հիմնեցինք այս կարևորագույն մրցույթը, պատկերացում չունեինք, որ տարիներ անց այն կվերածվի միկրոէլեկտրոնիկայի բնագավառում միջազգային շատ բարձր նշաձող ունեցող օլիմպիադայի և կնպաստի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների միջազգային համայնքի ձևավորմանը», – ասել է Օլիմպիադայի Կազմկոմիտեի փոխնախագահ, «Սինոփսիս Արմենիայի» տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Օլիմպիադան ընդգրկում է հետևյալ թեմաները՝ թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծում և թեստավորում, կիսահաղորդչային սարքեր և տեխնոլոգիա, ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական ապահովում:
Հավելյալ տեղեկության համար այցելեք Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի պաշտոնական կայք՝ www.microelectronicsolympiad.org

Декабрь 2021 - Unicomp
Состоялась церемония награждения победителей 16-й ежегодной Международной олимпиады по Микроэлектронике.
Организационный комитет Ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике сегодня объявил, что два победителя 16-й олимпиады — Анжела Костич из Сербии и Деян Гутич из Боснии и Герцеговины, занявшие третье место, прибыли в Армению для получения призов. Награды были вручены на специальной церемонии в зале Матенадаран (Институт древних рукописей Месропа Маштоца) в Ереване. Помимо церемонии награждения победителей, как всегда, была организована специальная программа по знакомству с историческим и культурным наследием Армении.
В 16-й Ежегодной Международной олимпиаде по микроэлектронике приняли участие 436 участников из 13 стран, включая Аргентину, Армению, Беларусь, Боснию и Герцеговину, Бразилию, Египет, Перу, Россию, Сербию, Вьетнам, ОАЭ, Украину и США.
Олимпиада проводилась в два этапа. Первый этап, проводившийся одновременно в странах-участницах, включал тест для определения исходных условий. Второй, заключительный этап представлял собой сложное соревнование, состоящее из сложных инженерных задач, требующих комплексного решения. Из 436 участников первого этапа 21 вышел в финал, который состоялся 8 октября. Из этих 21 участника 6 были из Армении, а 15 — из множества других стран. Победители были объявлены во время онлайн-церемонии награждения 19 октября 2021 года.
• Жанна Хаджоян из Армении стала обладательницей первого приза.
• Второе место занял Хасан Мостафа Имам Али из Египта.
• Три третьих места получили –
• Халед Хаммуда Мохамед Абдельразек из Египта
• Анжела Костич из Сербии
• Деян Гутич из Боснии и Герцеговины.
Примечательно, что в этом году первая премия была присуждена представительнице Армении 23-летней Жанне Ходжаян, которая учится на втором курсе магистратуры Национального политехнического университета Армении и образовательном отделении «Синопсис Армения». Она уже работает в той же компании в качестве инженера.
«Одна из целей олимпиады — привлечь внимание к Армении как к лидирующей стране в области микроэлектроники», — сказал Армен Балдрян, председатель оргкомитета олимпиады и директор ООО «Юникомп». «Приятно видеть, что Армения продолжает сохранять и развивать традиции лидерства и передового опыта в области микроэлектроники, начиная с 50-х годов прошлого века».
«Очень важно, что даже в условиях пандемии интерес к Олимпиаде не снижается. Более того, олимпиада продолжает успешно выполнять свою миссию», — сказал президент программного комитета олимпиады, директор департамента образования «Синопсис Армения», заведующий кафедрой «Микроэлектронные схемы и системы» Армянского национального политехнического университета, проф. Вазген Меликян.
«Основная цель этой олимпиады, учрежденной «Синопсис Армения» — выявить самых ярких и талантливых инженеров в возрасте до 30 лет и повысить интерес к микроэлектронике среди молодых специалистов как в Армении, так и в участвующих в олимпиаде странах. Олимпиада также играет важную роль в определении стандартов качества образования и уровня знаний участников в области микроэлектроники с целью внесения необходимых корректировок в региональные образовательные программы и учебные планы», — сказал директор «Синопсис Армения», и ведущий ученый доктор «Синопсис» Ерванд Зорян и добавил. «Тот факт, что студент образовательной программы «Синопсис», реализуемой совместно с Политехническим институтом, был признан лучшим среди 436 участников из 13 стран мира, свидетельствует о международном качестве наших образовательных программ в области микроэлектроники».
Ежегодная Международная олимпиада по микроэлектронике была основана в 2006 году и проводится под эгидой Премьер-министра Республики Армения. Он проводится в сотрудничестве с Техническим советом тестовых технологий (TTTC) Института инженеров электротехники и электроники (IEEE), крупнейшей в мире профессиональной технической организации.
Инициатором и генеральным организатором олимпиады является компания «Синопсис Армения», а генеральным партнером — Вива-МТС. Главный спонсор — компания «Юникомп». Среди спонсоров олимпиады — Союз работодателей ИКТ, Технопарк «Виасфера», Страховое ЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ».
«Вива-МТС свидетельствует о положительном влиянии олимпиады на развитие сектора ИКТ и его будущий потенциал. Вот почему мы поддерживаем эту великую и долгосрочную инициативу на протяжении многих лет. Каждый год с помощью олимпиады многие молодые люди определяют свои собственные границы для инноваций, развития и изобретений. Я очень взволнован и горжусь тем, что первый призер 16-й Олимпиады из Армении. Это большое достижение и огромный успех, который мы все отмечаем вместе», — сказал генеральный директор Вива-МТС и генерального партнер Олимпиады Ральф Йирикян.
«Когда мы запускали этот важный конкурс в 2006 году, мы не подозревали, что в ближайшие годы он станет международной олимпиадой в области микроэлектроники с очень высоким международным стандартом и поможет в формировании международного сообщества молодых специалистов, занимающихся микроэлектроникой», — об этом заявил вице-президент оргкомитета Олимпиады, директор «Синопсис Армения» Овик Мусаелян.
Олимпиада охватывает следующие темы: Проектирование и тестирование цифровых интегральных схем, Проектирование и испытание ИС аналоговых и смешанных сигналов, Полупроводниковые устройства и технологии, Математико-алгоритмическое обеспечение автоматизированного проектирования ИС.
Для получения дополнительной информации посетите веб-сайт ежегодной Международной олимпиады по ссылке www.microelectronicsolympiad.org.